Devastace salonu republiky!
19.05.2010 01:16Přinášíme hlavní téma květnového Královéhradeckého slova:
Počátkem března zaplavily město radostné zprávy oznamující záměr magistrátu vybudovat v městské čtvrti Kukleny nové sídliště. Mnohý čtenář, který zprávu strávil a dále se problematikou více nezabýval, se nejspíš zaradoval nad úspěšným rozvojem svého milovaného města. Nedlouho poté však začalo být jasné, že za megalomanským projektem „Nová Zelená“ bude něco víc. Za prvé, pokud by se jednalo jen o výstavbu sídliště, tak sídliště pro koho? Počet obyvatel v Hradci dlouhodobě klesá, ve městě jsou stovky volných bytů. O nově zbudované byty nedaleko hlavního nádraží není pro jejich vysokou cenu zájem. Platný územní plán umožňuje zastavět řadu lokalit. Takže otázka - kdo by se tedy měl stěhovat do nového sídliště pro osm tisíc lidí, zůstává bez odpovědi. Na dalších částech zmíněných pozemků by však měla vyrůst nová rozsáhlá obchodní centra. Znovu se ptám, pro koho? Ani ne půl kilometru vzdálený hypermarket Albert již polovinu své obchodní plochy zakryl plachtou, protože sem téměř nikdo nechodí.
V celé kauze jsou ovšem další, mnohem závažnější skutečnosti. Celkově se totiž jedná o plochu s rozlohou 80 hektarů, z čehož velkou část tvoří nejkvalitnější půda v republice. Část těchto pozemků již několik let skupuje pražská firma Endeta, a to za cenu 1.200 – 1.500 Kč za metr čtvereční! Město by tedy muselo pozemky vykoupit zpět, aby mohlo v budování Nové Zelené vůbec začít. Developerskou firmu Endeta vlastní J&T Banka, nechvalně známá v souvislosti s loňskou aférou Topolánkovy dovolené v Toskánsku. Vilu, v níž tehdy Topolánek bydlel, měla pronajatou právě J&T Banka, která je už delší dobu pod dohledem Britských vyšetřovatelů, České národní banky a zřejmě i amerického Fedu. Česká centrální banka se o tuto skupinu začala zajímat nedávno znovu v souvislosti s koupí tepelné elektrárny v Opatovicích nad Labem. V nedávné době se také v regionální příloze jednoho z deníků objevil inzerát nazvaný „Otevřený dopis obyvatelům Hradce Králové“, v němž mimo jiné Martin Kodeš, obchodní ředitel J&T Real Estate, slibuje Hradci, že v komplexu obchodních center v Nové Zelené bude i švédská Ikea, což je ovšem zjevná lež, neboť, jak říká sama Ikea, o zbudování areálu v této lokalitě zájem rozhodně nemá. Dobře ví, že město nezvládne zabezpečit stavbu Jižní spojky od Hradubické k D11.
Aby se mohlo začít cokoli budovat, muselo zastupitelstvo města schválit změnu územního plánu (č. 177-Nová Zelená). Šlo o převedení orné půdy do statusu stavebních pozemků. Jak zmiňuji výše, jedná se z valné části o nejkvalitnější ornou půdu (I.bonity), která, dle zákona, může být vyjmuta ze zemědělského půdního fondu jen ve zcela výjimečných případech, konkrétně pro tzv. liniové stavby – například dálnice či plynovody. Uvolnění půdy pro stavbu obchodních či logistických center je tedy ze zákona naprosto nepřípustné. Přesto byla půda ze ZPF vyjmuta a zastupitelstvo schválilo těsnou většinou změnu územního plánu, která de facto dává zelenou podnikatelským záměrům J&T Banky. Zajímavé je, že pro změnu nehlasovali ani koaliční partneři ODS. Ta zde měla původně přítomných pouze osmnáct zastupitelů, pro devatenáctého, který zaručí při hlasování většinu, museli zajet přímo domů, kde údajně ležel nemocný v posteli. Když je všechno tak „křišťálově čisté“, jak tvrdí magistrát, proč byla změna územního plánu tak rychle tlačena ke schválení bez jakéhokoli dialogu s občany? Že by už byly „obálky v těch správných kapsách“?
Magistrát také v souvislosti s projektem Nové Zelené prezentoval modelovou situaci pro dopravu, která ovšem k roku 2013 zahrnovala neexistující komunikace a křižovatky, na jejichž výstavbu stát, ani město v současné době nemá kvůli vysokému zadlužení. Také nejsou ani vykoupené pozemky pro nové komunikace, bez nichž nelze začít cokoli budovat. Magistrátní dopravní studie tedy hrubě zkresluje skutečnost. Už teď je dopravní situace v Kuklenách tristní. A k obchodním centrům se z města musí opět přes tuto městskou část! Mnohonásobně zvýšená dopravní zátěž při plánované výstavbě by znamenala obrovské překročení únosných limitů, které jsou už teď kritické. Kukleny nemají ani žádné parky, dětská hřiště a dokonce ani mateřskou školku. Naopak je tu skládka komunálního odpadu, skládka technických služeb, velkosklady. Podle mnohých jsou Kukleny smetištěm města a nemíří sem prakticky žádné investice.
Proti této neodpovědné změně územního plánu se svým podpisem postavilo 720 lidí. Občanské sdružení Kukleny, které stanulo v čele odporu, už podalo stížnosti na neoprávněný zábor zemědělského půdního fondu na Ministerstvo životního prostředí a žádá o přezkoumání na kraji a u Ministerstva pro místní rozvoj. Sdružení také připravuje žalobu ke Správnímu soudu v Brně. Nám ostatním nezbývá, než doufat, že zvítězí právo, spravedlnost a zdravý rozum.
Radim Panenka
foto: hradecky.denik.cz
———
Zpět